• Rebecca Robert, Co-Chair – Conway School of Nursing
  • Elizabeth Edinger, Co-Chair – Columbus School of Law
  • Ralph Albano – Office of the Provost
  • Glenn Østen Anderson – School of Arts & Sciences (Media Studies)
  • Patricia Andrasik – School of Architecture and Planning
  • Sr. Nancy Bauer – School of Canon Law
  • Victor David – Residence Life
  • Duilia de Mello – Office of the Provost
  • Michaela Farber – National Catholic School of Social Service
  • Sam Fisher – School of Arts & Sciences (History)
  • Stephen Gorbos – Rome School of Music, Drama, and Art
  • Kevin Gunn – University Libraries
  • Maria Letizia – Undergraduate Representative to the Committee
  • Lawrence McCrobie – School of Arts and Sciences (Education)
  • Maryrose McInerney – Alumni Representative
  • Greg Miller – School of Arts and Sciences (Chemistry)
  • Nelson Minnich – School of Theology and Religious Studies
  • Jo Anna Norris – Alumni and Advancement
  • Christopher Raub – School of Engineering (Biomedical Engineering)
  • Jeanine Reilly – Graduate Assistant to the Committee
  • Mataya Skraba – Graduate Assistant to the Committee
  • Jack Yoest – Busch School of Business

If you have questions or suggestions about University Research Day, please email researchday@cua.edu.


2023 Planning Committee

  • Christopher Raub, Co-Chair - School of Engineering (Biomedical Engineering)
  • Elizabeth Edinger, Co-Chair - Columbus School of Law
  • Ralph Albano - Office of the Provost
  • Glenn Østen Anderson - School of Arts & Sciences (Media Studies)
  • Patricia Andrasik - School of Architecture & Planning
  • Reiko Asano - Conway School of Nursing
  • Victor David - Office of the Provost
  • Duilia de Mello - Office of the Provost
  • Michaela Farber - National Catholic School of Social Service
  • Sam Fisher - School of Arts & Sciences (History)
  • Stephen Gorbos - Rome School of Music, Drama & Art
  • Kevin Gunn - University Libraries
  • Lawrence McCrobie - School of Arts & Sciences (Education)
  • Maryrose McInerney - Alumni Representative
  • Greg Miller - School of Arts & Sciences (Chemistry)
  • Pim Valkenberg - Theology & Religious Studies
  • Jack Yoest - Busch School of Business